Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej przeprowadzili działania „Alkohol i Narkotyki”

Przez cały dzień giżyccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej prowadzili działania „Alkohol i Narkotyki”. Funkcjonariusze przebadali trzeźwość 631 kierowców na obecność alkoholu i narkotyków, zatrzymali 2 pijanych „za kółkiem”. Rekordzista miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Działania „Alkohol i Narkotyki” prowadzone były przez cały dzień. Miały na celu eliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakim są nietrzeźwi kierujący i po użyciu narkotyków. Policjanci i funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej kontrolowali pojazdy na terenie całego powiatu.

Na szczęście tylko w dwóch przypadkach wynik badania okazał się pozytywny. Rekordzistą okazał się 46-letni Adam Ł., który został zatrzymany do kontroli przy ulicy Rolniczej w Giżycku. O godzinie 9:00 jadąc motorowerem miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Drugi z kierowców został zatrzymany w m. Spytkowo gmina Giżycko. 34-letni mieszkaniec gminy Giżycka miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Kierowcy jadącemu Peugeotem policjanci zatrzymali prawo jazdy.

Niebawem nieodpowiedzialni kierowcy staną przed sądem. Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat pozbawienia wolności. W obu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu.
 

  • wspólne działania Policji i Żandarmerii Wojskowej